Artykuł sponsorowany

Czy palenie papierosów negatywnie wpływa na płodność?

Czy palenie papierosów negatywnie wpływa na płodność?

Czy palenie papierosów negatywnie wpływa na płodność mężczyzn i kobiet? To pytanie nurtuje wiele osób, które marzą o potomstwie, ale jednocześnie nie potrafią porzucić nałogu. W klinikach leczenia niepłodności specjaliści pomagają parom w badaniu niepłodności oraz podejmują próby zrozumienia wpływu palenia papierosów na ich zdolność do prokreacji. W artykule bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Wpływ palenia papierosów na płodność kobiet

Badania naukowe dowodzą, że palenie papierosów może negatywnie wpłynąć na płodność kobiet. Dym tytoniowy zawiera ponad 4000 toksycznych substancji, które mogą przenikać do organizmu kobiety i wpływać na jej zdrowie reprodukcyjne. Jednym z głównych składników dymu tytoniowego jest nikotyna, która może powodować zaburzenia hormonalne oraz zmniejszać przepływ krwi do macicy i jajników.

W praktyce oznacza to, że kobiety palące mają mniejsze szanse na zajście w ciążę niż te, które nie palą. Ponadto jak wskazują wyniki badań palenie papierosów może prowadzić do przedwczesnego starzenia się jajników, co z kolei może skutkować wcześniejszym nadejściem menopauzy. Nałóg prowadzi do pogorszenia jakości i ilości komórek jajowych oraz ich zdolności do prawidłowego dojrzewania. Długotrwałe palenie papierosów może zaburzać równowagę hormonalną, przez co może utrudnić owulację i przebieg cykl menstruacyjny – a to jest kluczowe przy próbach zajścia w ciążę.

Wpływ palenia papierosów na płodność mężczyzn

Palenie papierosów może również wpłynąć na płodność mężczyzn. Substancje toksyczne zawarte w dymie tytoniowym mogą negatywnie wpływać na zdrowie jąder, co prowadzi do obniżenia jakości nasienia. Zmniejszenie liczby plemników, ich ruchliwości oraz prawidłowej budowy to tylko niektóre z konsekwencji palenia papierosów u mężczyzn. Warto również wspomnieć, że palenie papierosów może prowadzić do zaburzeń erekcji, co utrudnia zajście w ciążę.

Jak rzucenie palenia wpływa na płodność

Rzucenie palenia to jeden z najważniejszych kroków, jakie można podjąć w celu poprawy płodności. Badania wykazują, że zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, płodność może się poprawić po porzuceniu nałogu. W przypadku kobiet rzucenie palenia może zwiększyć szanse na zajście w ciążę, a także zmniejszyć ryzyko poronienia i powikłań ciążowych. U mężczyzn natomiast poprawa jakości nasienia może nastąpić już po kilku miesiącach od rzucenia palenia.

Zaleca się, aby zarówno kobiety, jak i mężczyźni zaprzestali palenia przed próbą zajścia w ciążę, aby zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na zdolność do poczęcia dziecka oraz na zdrowie przyszłego potomstwa. Szczególnie pary, które mają trudności lub podjęły leczenie w klinice leczenia niepłodności powinny wyeliminować nie tylko papierowy, ale wszystkie używki ze swojego życia. Tylko wówczas metody podjęte przez specjalistów w klinikach takich jak Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach mają szanse być skuteczne.