Artykuł sponsorowany

Uszkodzona klimatyzacja samochodowa. Co zrobić, gdy przestaje działać?

Uszkodzona klimatyzacja samochodowa. Co zrobić, gdy przestaje działać?

Chyba każdy się złości, jeśli coś wcześniej działo, a potem się to zepsuło. Zwłaszcza jeśli dotyczy to auta, które dla fanów motoryzacji są niemal całym życiem. Co zrobić, gdy nagle przestaje działać np. klimatyzacja samochodowa? Nie wiesz? Nic nie szkodzi. Przedstawimy kluczowe przyczyn awarii klimatyzacji oraz podpowiemy na temat sposobów, jak postępować w takiej sytuacji.

Przyczyny awarii klimatyzacji samochodowej

Uszkodzenie klimatyzacji może mieć różne przyczyny. Najczęściej są to problemy związane z niewłaściwym użytkowaniem, brakiem regularnych przeglądów czy eksploatacją na niskim poziomie czynnika chłodzącego. Warto poznać najbardziej powszechne przyczyny awarii.

  • Nieszczelność układu

Może prowadzić do uciekania czynnika chłodzącego, co skutkuje jego niedoborem i osłabieniem działania klimatyzacji. Objawy nieszczelności to m.in. słabe chłodzenie, a także charakterystyczny zapach.

  • Brak czynnika chłodzącego

Czasami problemem jest po prostu brak czynnika chłodzącego w układzie. W takim przypadku wystarczy uzupełnić jego poziom, aby klimatyzacja zaczęła działać prawidłowo. Uzupełnianie czynnika chłodzącego powinno być wykonywane przez serwis samochodowy.

  • Awaria sprężarki

Sprężarka to serce układu klimatyzacji i odpowiedzialna jest za cyrkulację czynnika chłodzącego. Awaria sprężarki może być spowodowana m.in. zużyciem mechanicznym, uszkodzeniem elektrycznym czy niewłaściwą eksploatacją. 

Co zrobić, gdy klimatyzacja przestaje działać?

Jeśli klimatyzacja w samochodzie przestaje działać, warto w pierwszej kolejności sprawdzić kilka podstawowych rzeczy, które mogą pomóc w szybkim rozwiązaniu problemu.

  •  Sprawdzenie bezpieczników

Warto zacząć od sprawdzenia bezpieczników odpowiedzialnych za działanie klimatyzacji. Jeśli któryś z nich jest przepalony, wystarczy go wymienić, aby przywrócić działanie układu.

  • Kontrola poziomu czynnika chłodzącego

Jeśli bezpieczniki są w porządku, kolejnym krokiem jest kontrola poziomu czynnika chłodzącego. Jeśli jest on zbyt niski, konieczne będzie jego uzupełnienie.

  • Wizyta u specjalisty

Jeśli powyższe kroki nie przyniosą rezultatu, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Wtedy warto oddać auto do serwisu w Pabianicach zajmującego się klimatyzacją samochodową.

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Warto pamiętać o regularnym serwisowaniu oraz właściwej eksploatacji klimatyzacji samochodowej. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać klimatyzację w dobrej kondycji.

  • Regularne przeglądy

Klimatyzacja samochodowa powinna być sprawdzana co najmniej raz do roku, najlepiej przed sezonem letnim. Podczas przeglądu specjalista sprawdzi stan czynnika chłodzącego, szczelność układu oraz działanie poszczególnych elementów.

  • Właściwe użytkowanie

Ważne jest również właściwe użytkowanie klimatyzacji. Należy unikać zbyt dużych różnic temperatur między wnętrzem a otoczeniem oraz częstego wyłączania i włączania układu. Ponadto warto regularnie korzystać z klimatyzacji także w sezonie zimowym, aby zapobiec osadzaniu się wilgoci i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

  • Czyszczenie i dezynfekcja

Regularne czyszczenie i dezynfekcja układu klimatyzacji pozwoli uniknąć rozwoju bakterii, grzybów oraz pleśni, które mogą powodować alergie i nieprzyjemne zapachy. Warto wykonać taką procedurę co najmniej raz w roku.

Dbając o swoją klimatyzację samochodową, zyskujemy nie tylko komfort jazdy, ale także zdrowie i bezpieczeństwo. Warto więc zainwestować czas, a także pieniądze w regularne jej serwisowanie oraz właściwą eksploatację.